Nepaisant būdo, kaip ieškosi darbo, viena svarbiausių sėkmės sąlygų – surinkti informaciją apie konkrečias organizacijas ir darbo vietas. Ši informacija naudinga, nes galėsi lengviau priimti sprendimą dėl labiausiai sau tinkamų darbų, organizacijų bei tinkamai pasirengti darbo paieškos procesui.

Po to kai atliksi žemiau esančius žingsnius, galėsi pereiti prie kito etapo – darbo dokumentų ruošimo. Apie tai daugiau sužinosi skiltyse „Kaip parengti gerą CV/Motyvacinį laišką“ ir „Kaip susikurti efektyvų LinkedIn profilį“.

Į darbo paiešką verta žiūrėti kaip į darbą, kuris apima konkrečias užduotis ir veiksmus. Kad darbo paieška būtų efektyvi, valdyk šį procesą:

Įsivardink kriterijus: kokio darbo ieškai?

Nusistatyk darbo paieškos kriterijus: per kiek laiko ketini rasti norimą darbą ir kokio darbo nori.

Kriterijus Aprašymas
Pareigybės, darbo užduotys  
Vieta: geografinė vieta, ūkio sektorius, organizacijos tipas (UAB, valstybės tarnyba ir kt.)  
Sąlygos: atlyginimas, etato dalis, karjeros galimybės, komanda, lūkesčiai vadovui)  
Darbo pradžios data  

Pasirenk darbo paieškos planą

Susidaryk darbo paieškos planą: kuriomis dienomis atliksi konkrečias užduotis, kiek laiko joms skirsi, kokių priemonių (knygos, pokalbiai, karjeros konsultacija) reikės. Būtinai įtrauk:

Užduotis Terminas Priemonės Kada darysi (dienos ir laikas) 
Savęs vertinimas      
Kontaktų tinklo kūrimas      
Įsidarbinimo galimybių tyrimas      
CV, Motyvacinio laiško, LinkedIn profilio kūrimas      

Stebėk procesą

Reguliariai stebėk, ar laikaisi susidaryto paieškos plano, vertink paieškos procesą. Sistemink surinktą informaciją apie organizacijas, darbo vietas, kontaktų tinklą popieriuje arba kompiuteryje, kaupk ir tvarkyk susirašinėjimo su organizacijomis laiškus.

Jei dar nežinai kokio darbo nori, pradėk nuo savęs pažinimo. Įsivardinus savo interesus, karjeros vertybes ir gebėjimus bus kur kas lengviau susigaudyti tarp rinkos siūlomų galimybių.

Kontaktų tinklas – tai tavo pažįstamų ir draugų rato dalis, dirbanti arba pažįstanti dirbančius tave dominančioje profesinėje srityje. Šie žmonės taps didėle pagalba ieškantis darbo, todėl būtina įdėti pastangų į jo kūrimą bei mokėti pasinaudoti siekiant darbo paieškos tikslų. Plačiau apie kontaktų tinklą bei kaip ji susikurti skaityk čia

Jau gali atsakyti į klausimus, kokiu tikslu ir kokio darbo nori, kokioje organizacijoje. Taip pat, kai jau žinai savo interesus, vertybes ir gebėjimus, gali pereiti prie darbo paieškos. Šiam žingsniui siūlome naudotis vienu iš šių būdų:

Pasinaudok savo kontaktų tinklu

Pasiimk popieriaus lapą ir jame surašyk:

  • visus pažįstamus žmones, kurie dirba tave dominančioje srityje;
  • visus, kurie pažįsta dirbančius Tave dominančioje srityje (dėstytojai, alumnai, bendrakursiai, pažįstami, giminaičiai ir kt.);
  • tave dominančias organizacijas.

Savo sąraše apibrauk lengviausiai pasiekiamus kontaktus: tuos, kuriuos pažįsti tiesiogiai, gerai sutari ir tuos, kurie gali padėti pasiekti tave labiausiai dominančias organizacijas. Šalia kiekvieno apibraukto žmogaus užsirašyk jo kontaktus, arba būdą, kuriuo gali su juo susisiekti (pvz., LinkedIn, Karjeros dienos).

Tai yra vienas efektyviausių darbo paieškos metodų – per kontaktų tinklą gali sužinoti apie „slaptą" darbo rinką, kaip geriau prisistatyti darbdaviams, net jei jie paskelbė apie darbo pasiūlymus viešai.

Kreipkis tiesiai į organizacijas

Tiesioginis kreipimasis reiškia paties inicijuotą susisiekimą su darbdaviais dėl įsidarbinimo ar kitų užimtumo galimybių (pavyzdžiui, praktikos ar savanoriškos veiklos). Šie metodai gali padėti sužinoti neviešinamus darbo pasiūlymus.

Skirtingi metodai reikalauja nevienodo laiko ir pastangų indėlio, o jų veiksmingumas priklauso ir nuo asmeninių gebėjimų bendrauti, padaryti pirmą įspūdį. Norėdamas įvertinti, kurie iš šių metodų tinkami, būtinai atsižvelk į konkrečios organizacijos, pareigybės specifiką.

Toliau pateikiami tiesioginio kreipimosi būdai:

  • „masinis" arba tikslinis CV siuntimas;
  • „masiniai" arba tiksliniai skambučiai į organizacijas;
  • vizitai į organizacijas;
  • darbo anketų pildymas organizacijose;
  • praktika, stažuotės;
  • dalyvavimas konkursuose, projektinėse veiklose; terminuoti darbai;
  • dalyvavimas karjeros dienose, darbo mugėse, organizacijų atvirų dienose.

Jei nežinai organizacijų, kurios veikia tave dominančioje srityje, pamėgink ieškoti per jas vienijančių asociacijų puslapius. Google ar kitoje paieškos sistemoje nesunkiai rasi asocijacijas, o jų internetinėse svetainėse - narių sąrašus. Tai ir bus tave dominančių darbdavių sąrašas.

Pasinaudok darbo paieškos paslaugomis

Dar vienas darbo paieškos būdas – kreipimasis į konsultantus, tarpininkus, kurie gali suteikti informacijos apie įsidarbinimo galimybes (viešas ir/ar slaptas), atrinkti kaip tinkamą kandidatą ir pristatyti konkretiems darbdaviams. Jei nuspręsi imtis šio būdo, pasirink patikimus ir sėkmingai dirbančius tarpininkus, aktyviai su jais palaikyk ryšį ir domėkis įsidarbinimo galimybėmis.

Štai kur gali juos rasti:

  • kreipdamasis į personalo atrankos įmones;
  • kreipdamasis į karjeros centrus;
  • kreipdamasis į vyriausybines organizacijas (užimtumo tarnybą ir kt.);
  • kreipdamasis į profesines asociacijas.

Ieškok darbo skelbimų

  • Įprastiniai darbo skelbimų paieškos portalai: cv.lt, cvonline.lt, cvbankas.lt, cvmarket.lt.
  • Tarptautiniai darbo paieškos portalai: Glassdoor; MeetFrank, EURES ir kt.
  • Socialiniai tinklai, tokie kaip LinkedIn ir Facebook;
  • Organizacijų internetinės svetainės;
  • Karjeros dienos.

Tai populiariausias ieškančiųjų darbo būdas, tačiau apima tik viešą darbo rinką, tad tenka konkuruoti su dideliu kandidatų skaičiumi. Atmink, kai kurie darbdaviai nesinaudoja darbo skelbimais naujų darbuotojų paieškai, tad būk aktyvus/ -i ir atidus/ -i!