Neretas galvodamas apie darbą sau įsivaizduoja nuosavą verslą. Jei nusprendei, kad tai tavo kelias, puiku! Tačiau prisimink, kad prieš pradedant, vertėtų skirti nemažai laiko pasiruošimo stadijai.

Mitai apie darbą sau

„Turėsiu visišką laisvę“
Vos pabaigę studijas daugelis yra įpratę prie gyvenimo pagal sistemą: mokyklos, universiteto ar šeimos. Laisvės dirbant sau iš tiesų yra daug, tačiau nežinant, ką su ja daryti, laisvė gali įkalinti. Dažnai imantis vieno, po to kito ar trečio darbo, sunku suprasti, nuo ko reikia pradėti. Tai gali sumažinti motyvaciją ir gali atsirasti noras nieko nebedaryti.

Taip pat, prieš tampant savo paties vadovu reikia įsivertinti, ar tikrai tam turiu pakankamai disciplinos ir organizacinių įgūdžių. Noras vėlai keltis ar išeiti kavos su draugais sutrumpins darbo laiką arba visus darbus nukels į vakarą. Tai ilgainiui gali ne tik varginti, bet ir ištrinti ribą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo.

„Užsidirbsiu daug pinigų“
Galimybė uždirbti daugiau nei samdomame darbe yra reali. Tačiau iš tiesų uždirbsi tiek, kiek sugebėsi užsidirbti. Deja, ne kiekvienas yra verslus ir gebantis greitai megzti naujus verslo kontaktus. Tai užtrunka laiko ir reikalauja pastangų. Dažniausiai net kainuoja, kadangi pačioje pradžioje gali tekti dirbti nemokamai arba barterio principu (paslauga už paslaugą) tam, kad gautum rekomendacijų, pažinčių ir naujų klientų.

Taip pat gali tekti investuoti į tam tikrus įrankius, technologijas. Ir už atostogas teks susimokėti pačiam. Tad verta pagalvoti ir apie tai, kad pačioje pradžioje reikia turėti santaupų.

„Klientai patys ateis“
Daugelis pradėjusių dirbti sau naiviai galvoja, kad jei jie dirba užsidegę ir siūlo gerą paslaugą ar produktą, jie bus reikalingi. Realybėje žmonės perka tai, kuo pasitiki, ką žino. Net jei tai kainuoja brangiau. Klientų paieška ir gebėjimas parduoti yra tik keli įgūdžiai, kuriuos reikės tobulinti.

Kita daroma klaida: žmonės sukuria produktą sau galvodami, kad tai vertinga, gražu, tad ir kitiems bus reikalinga. Produktas ar paslauga turi atliepti klientų poreikius. O tai reiškia, kad gali tekti kurti tokias produktų versijas, kurios nebus mielos širdžiai.

„Bus lengviau nei samdomame darbe“
Dirbant sau teks daryti viską. Kiekvienas pradedantis dirbti sau turi tapti ir pardavėju, produkto kūrėju, rinkodaros specialistu, buhalteriu. Tad nemalonių darbų gali atsirasti greitai ir daug. O be jų – niekaip.

Verslo kūrimas

Keltas dalykų, kuriuos vertėtų apsvarstyti prieš pradedant verslą:

  • Turimų resursų įvertinimas
  • Verslo idėjos paieška bei įvertinimas
  • Pasiruošimas idėjos plėtojimui
  • Verslo formos parinkimas
  • Finansavimo užtikrinimas
  • Galimos verslo paramos paieška

Detalesnė informacija apie kiekvieną iš šių žingsnių yra čia.

Darbo sau įforminimas

Individuali veiklos pažyma (IVP) arba Mažoji bendrija (MB)

Dažniausiai naudojami darbo sau įforminimo būdai – individuali veiklos pažyma arba mažosios bendrijos įsteigimas. Pasirinkti galėsi įvertinus, kiek asmenų vykdys veiklą, buhalterijos tvarkymo žinias bei veiklos pradėjimo ir nutraukimo procesą. Kiti verslo vykdymo būdai yra: verslo liudijimas, autorinės sutartys, uždaroji akcinė bendrovė, individuali įmonė ir viešoji įstaiga.
 
IVP:

  • Lengva pradėti ir nutraukti. Tereikia prisijungti prie vmi.lt svetainės ir sekti nurodymus.
  • Nesudėtinga buhalterija. Reikės išmokti klientams išrašyti sąskaitas, deklaruoti pajamas ir sumokėti mokesčius, vesti apskaitos žurnalą.

MB:

  • Gerokai sudėtingesnė buhalterija.
  • Sudėtingesnis nutraukimo procesas, kadangi įmonę, poreikiui esant, reikės likviduoti.
  • Dažniausiai MB renkasi du ar daugiau bendrą veiklą vystančių žmonių.

Pasirinkus tau tinkamą veiklos vykdymo būdą, dokumentus registruok ne vėliau kaip veiklos vykdymo pradžios dieną.

Mokesčiai

Reikia pasirinkti apmokestinamų pajamų dydį. Tam yra du būdai: iš uždirbtų pajamų atimant realias išlaidas, patirtas uždirbti pajamoms arba 30% nuo uždirbtų pajamų. Pirmu atveju teks kaupti išlaidas patvirtinančius dokumentus, antruoju – ne.

Internete galima rasti mokesčių mokėjimo skaičiuoklių (pvz., Sodros), kurios padės lengviau įsivaizduoti, koks gali būti tavo uždarbis.

Jei reikia pagalbos mokesčių arba dokumentacijos klausimais, konsultacijas teikia:
www.verslilietuva.lt
www.sodra.lt
www.vmi.lt