Vienas iš svarbiausių produktyvumą padedančių palaikyti veiksnių yra pasitenkinimas gyvenimu po studijų, praktikos ar darbo, arba kitaip – profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra.

Nors kolegijoje/universitete ne kartą išgirsi rekomendacijas visą savo laiką skirti studijoms ir nedirbti, suprantame, kad tai ne visada įmanoma ir kartais gali tekti derinti studijas ir darbą ir/arba šeimą.

Visgi yra keli dalykai, kurie gali palengvinti šią užduotį:

  • Rūpinkis savo sveikata. Viso ko pradžia: pilnavertė mityba, kasdienė fizinė veikla (nors valandos pasivaikščiojimas), pertraukos ir 7-8 val. miego. Tai padės palaikyti gerą imunitetą, todėl ir pakankamą energijos lygį. Jei sunku įsivaizduoti, kaip visa tai įgyvendinti, pasistenk bent kokybiškai išsimiegoti ir ramiai pavalgyti be darbų ar telefono.
  • Prioritetų tvarka surašyk tau svarbias gyvenimo sritis. Tai gali būti šeima, studijos, praktika, sveikata, malonus laisvalaikis, dvasiniai dalykai, materialinė gerovė. Surašyk, kokios veiklos patenka į kiekvieną iš šių sričių.
  • Tinkamai planuok laiką. Įsivertin­k, kiek va­la­n­dų per sa­va­itę norėtum skirti kiekvienai sričiai. Atsisakyk arba deleguok kažkam kitam likusias neprioritetines ar nemėgstamas veiklas.
  • Planuok veiklas. Į kalendorių susirašyk terminus, iki kada turi atlikti darbus. Sužinojęs/-usi visų atsiskaitymų datas, įsivertink, kiek laiko jiems turėsi skirti. Prie numatyto laiko pridėk 30% rezervinio laiko, nes nenumatytų darbų ar motyvacijos krizių neišvengsi.
  • Įsivertink, ar keliami lūkesčiai atitinka realybę. Atkreipk dėmesį, kad turin­t ga­n­a­ a­ukš­tus lū­kesčius da­ugelyje gyven­imo­ sričių, juo­s pa­ten­kin­ti yra­ la­ba­i sudėtin­ga­, n­es pa­ža­n­ga­ vien­o­je srityje a­tima­ la­iko­ iš­ kitų, kurio­s a­uto­ma­tiš­ka­i n­uken­čia. Įsivertinimui gali naudoti šį įrankį.
  • Pasidomėk alternatyviomis galimybėmis, jei matai, kad paroje trūksta valandų visoms veikloms atlikti, bet negali jų atsisakyti. Iš anksto pasidomėk galbūt (aukštosios) mokyklos administracija ir tave priimanti organizacija sutiks prailginti praktikos atlikimo laiką sumažinant savaitei tenkantį valandų skaičių; gal dėstytojas sutiktų priimti rašto ar laboratorinį darbą vėlesniu laiku, jei dirbi – pasiteirauk apie mokymosi atostogas.
  • Pažvelk į aplinkybes realistiškai. Turint daugiau atsakomybių tikėtina, kad nepavyks visko atlikti tobulai: ir mokytis aukščiausiais balais, ir būti tobulu tėčiu/mama, ir geriausiu darbuotoju. Pagalvok apie savo prioritetus ir susitaikyk, kad kai kur rezultatai gali būti prastesni. Tiesa, prioritetai gali kisti: pavyzdžiui, šeštadieniais prioritetu gali būti mokslai, darbo dienomis – darbas, vakarais – šeima, o sekmadienis skirtas sau.
  • Stebėk savo streso lygį. Jei pastebėsi, kad jis trukdo susikaupti, negali miegoti ir kamuoja beviltiškumas, nuolatinis nerimas, persvarstyk savo krūvį. Pakanka vieną vakarą skirti mėgstamai veiklai ir atsigausi. Jei to nepakaks, pagalvok, ar nevertėtų susidaryti individualaus studijų plano ir studijas išsidėstyti ne per du, o tris metus arba susimažinti etatą darbe.
  • Išdrįsk prašyti pagalbos ir pasitark su specialistais. Suplanuoti savo laiką ir nusistatyti prioritetus padės karjeros konsultantai, o pajutęs/-usi perdegimo simptomus - kreiptis dėl psichologinės pagalbos.