Kartais nutinka taip, kad besibaigiant studijoms dar visiškai neaišku, kokį darbą būsimas absolventas norėtų dirbti. Jei tai bakalauro studijos, laikiną išsigelbėjimą gali suteikti magistro studijų pasirinkimas. Tik tokiu atveju rizikuosi įgyti tokias kompetencijas, kurių vėliau savo darbe net nepanaudosi, nes nežinai, kokio darbo nori ir kokių kompetencijų jam reikia. 

Suprantame, kad gali kilti daug nerimo dėl nežinomybės, baimės nerasti dominančios karjeros. Tačiau šią sumaištį tikrai gali įveikti – pradėk ieškoti idėjų ir įkvėpimo. Taigi, geriau aklai nesirink, o skirk laiko ir pastangų savo trokštamo darbo apibrėžimui.

Jei dar to nedarei, pirmas žingsnis turėtų būti geriau pažinti save. Geras savęs pažinimas yra labai svarbus pasirenkant darbą. Tačiau apie tai, plačiau skaityk čia

Sužinok, kokie interesai, vertybės ir gebėjimai būdingi konkrečių profesijų darbuotojams. Naudodamasis šia susisteminta informacija, greitai susidarysi pirminį vaizdą apie skirtingas karjeros kryptis. Susipažink su karjeros kryptimis ir sektoriais.

Ieškok sąsajų tarp savo interesų, vertybių ir gabumų, kuriuos išsigryninai pirmame žingsnyje, bei tave dominančių pareigybių ir profesijų.

Dažnai aukštosios mokyklos talpina darbo ir praktikos skelbimus – tai puiki paieškos pradžia ir galimybė susipažinti su darbdaviais, kurie yra suinteresuoti būtent tavo studijų programos ar aukštosios mokyklos absolventais.

Darbdavių pateikiama informacija apie save padės suprasti:

  • ko jie tikisi iš savo darbuotojų,
  • kokius jiems kelia reikalavimus,
  • ką jiems siūlo,
  • kokios pareigybės egzistuoja dominančiame sektoriuje. 

Tyrinėk ir pasižymėk tave dominančius darbdavius, kur norėtum dirbti: kokiame sektoriuje (privačiame, valstybiniame, pelno nesiekiančiame), kokio tipo organizacijose (didelėse, vidutinėse, mažose ar labai mažose), kokia užimtumo forma (visą darbo dieną, imantis savarankiškos veiklos, laikinai įsidarbinant ar kt.).

Nepamiršk įvertinti galimus darbo pas juos privalumus ir trūkumus, tolesnes perspektyvas – ar jie galės patenkinti tavo lūkesčius, ar jie suderinami su tavo turimomis vertybėmis, interesais ir gebėjimais, gyvenimo prioritetais.

Sužinok, kaip sekasi plėtoti karjerą skirtingoms absolventų laidoms pagal studijų programas, kokios yra įsidarbinimo, atlyginimo ir kt. karjeros tendencijos. Ši informacija suteiks įžvalgų apie tai, ko gali tikėtis ateityje.

Kontaktų tinklas – tai tavo pažįstamų ir draugų rato dalis, dirbanti arba pažįstanti dirbančius tave dominančioje profesinėje srityje. Šie žmonės taps didėle pagalba ieškantis darbo, todėl būtina įdėti pastangų į jo kūrimą bei mokėti pasinaudoti siekiant darbo paieškos tikslų.

Kontaktų tinklas gali suteikti naujausios informacijos apie karjeros kryptis, darbus, darbdavius, ūkio sektorius ir kitus darbo pasaulio aspektus. Kiti žmonės gali patarti ir padėti geriau suprasti, kaip tavo žinios, gebėjimai, įgūdžiai ir asmenybė atitinka tam tikrą karjeros sritį. Galbūt jie padės pasirinkti tinkamiausią karjeros kelią. Keli būdai kurti savo kontaktų tinklą studijų metu ir po jų:

Destytojai

Užmegzti ryšį su tavo srities ekspertais – dėstytojais. Neužtenka vien būti studentų sąraše, kad galėtum tikėtis pagalbos iš jų ieškant darbo: teks įdėti pastangų, jei nori, kad tave pastebėtų dėl savo kruopščiai atliktų užduočių, aktyvumo paskaitų ir seminarų metu, aktyvaus domėjimosi jų tema.

Jeigu domina darbas kitoje srityje – pasinaudok galimybe pasirinkti studijų dalyką pas dominančios srities dėstytojus, įsitrauk į mokslinius ar kitokius projektus, kuriuos jie koordinuoja. 

Bendrakursiai

Palaikyk ryšį su bendrakursiais. Visi jie domisi ta pačia sritimi kaip ir tu, todėl pabaigę studijas visi būsite suinteresuoti padėti vieni kitiems – dalintis informacija apie egzistuojančias galimybes, organizacijas ir renginius jūsų profesiniame lauke.

Svarbiausia – dalinkis savo idėjomis, domėjimosi sritimis ir domėkis, padėk jiems. Tai leis būti matomu ir nusiteikusiu bendradarbiauti, o jie bus informuoti apie tavo interesų sritis ir esant galimybei bus labiau motyvuoti pasidalinti naudinga informacija.

Alumni

Užmegzk ryšius su alumnais. Alumnais anksčiau ar vėliau taps vyresnių kursų studentai, tad palaikyk kontaktą su savo kuratoriais, dalyvauk paskutinių kursų studentų baigiamųjų darbų gynimuose, nebijok parašyti tiems, kurie domisi ar dirba tave dominančioje srityje.

Pasidomėk, gal tavo aukštoji mokykla turi aktyviai veikiantį Alumni tinklą, o gal net Mentorystės programą. Jei ne mentorių rasti gali per Idialogue – atvirą, nemokamą mentorystės platformą.

Studentų organizacijos

Būk aktyvus po paskaitų. Įsitrauk į studentų organizacijų, mokslinių draugijų, nevyriausybinių organizacijų, projektines veiklas savo aukštojoje mokykloje arba už jos ribų. Ten užmezgami profesiniai kontaktai sustiprinami neformaliu bendravimu, bendrų tikslų įgyvendinimu, todėl čia sukurti ryšiai, gali tapti stipriausia tavo kontaktų tinklo dalimi.

Taip pat nepamiršk dalyvauti renginiuose, konferencijose, karjeros mugėse, kurios taip pat yra puikūs kontaktų šaltiniai.

Tiesioginė patirtis suteiks naujų vertingų žinių apie karjeros kryptis, darbus, darbdavius ir kitus karjeros aspektus. Įgyta patirtis gali suteikti naujų žinių ir idėjų ne tik apie tam tikrą profesinę veiklą, bet ir patį save – tavo interesus, vertybes, gebėjimus bei jų suderinamumą su tam tikra profesine veikla ir aplinka.

Karjeros mugė yra renginys, kuriame susitinka studentai ir organizacijų atstovai – potencialūs darbdaviai. Svarbu tinkamai pasinaudoti šiais susitikimais.

Išsikelk tikslus

  • Tirk karjeros galimybes – surinkti vertingą informaciją apie dominančias organizacijas, darbus, reikalavimus darbuotojams;
  • Plėsk karjerai reikšmingą profesinį tinklą – užmegzti kontaktus su potencialiais darbdaviais, žinomais profesionalais, įvairias karjeros valdymo paslaugas teikiančiais tarpininkais;
  • Sužinok apie darbo ar praktikos pasiūlymus – susitikti su potencialiais darbdaviais ir aptarti darbo ar praktikos galimybes;
  • Teigiamai prisistatyk – atkreipti tau įdomios organizacijos atstovų dėmesį į save, išsiskirti iš kitų;
  • Įgyk vertingos patirties – kalbantis su organizacijų atstovais išmokti dalykinio bendravimo, tinkamo prisistatymo, informacinio interviu vedimo ir t. t.

Iš anksto pasiruošk

  • Susipažink su mugės dalyviu sąrašu: pasižiūrėk, kiek ir kokių tave dominančių organizacijų dalyvaus renginyje.
  • Surink papildomą informaciją apie dominančias organizacijas: pasižiūrėk, koks jų veiklos pobūdis, tikslai, deklaruojamos vertybės, struktūra, darbo pozicijos, reikalavimai darbuotojams, karjeros galimybės ir t. t.
  • Apgalvok, ką dar norėtum sužinoti iš organizacijų atstovų, pasirenk konkrečių klausimų sąrašą kiekvienai organizacijai. Tai gali būti klausimai apie organizacijos veiklos planus, darbuotojų atrankos ypatumus, reikalavimus konkrečioms pareigybėms, tobulėjimo ir karjeros galimybes, asmenis, galinčius suteikti papildomą informaciją ir t.t. Neklausk banalių, daugumai žinomų klausimų, ar to, ką lengva rasti įmonės interneto puslapyje.
  • Nustatyk prioritetus – kokios organizacijos labiausiai tave domina. Išdėstyk dalyvius pagal svarbą, suplanuok jiems skiriamą laiką.
  • Pasiruošk pristatyti save: kas esi, ko sieki, ką gali pasiūlyti organizacijai, kokias jos problemas žinai ir gali padėti spręsti. Apmąstyk savo vertybes, interesus, įgytas kompetencijas, sukauptą patirtį bei pasiekimus – to gali klausti organizacijų atstovai pokalbio metu.
  • Apgalvok atsakymus į tipiškus klausimus:
    • Kodėl domitės šia karjeros sritimi?
    • Kodėl domitės mūsų organizacija?
    • Koks darbas būtų Jums idealus?
    • Kaip įsivaizduojate X darbą mūsų organizacijoje?
    • Kokias žinias ir įgūdžius, įgytus studijų metu, galėsite pritaikyti šitame darbe, mūsų organizacijoje?
    • Kokią turite darbinę patirtį?
    • Kokie Jūsų karjeros interesai?

Veik po mugės

  • Parašyk laiškus. Padėkok organizacijų atstovams už suteiktą galimybę gauti vertingą informaciją.
  • Nusiųsk savo CV, motyvacinį laišką. Primink apie savo kandidatūrą, kodėl norėtum įsidarbinti.
  • Įvertink savo dalyvavimą mugėje: ką darei gerai, ką reikia tobulinti, kokie klausimai buvo sunkūs, ko išmokai.
  • Išanalizuok gautą informaciją.